Podsumowanie udziału w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem” 2025

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to projekt łączący obchody dwóch świąt przypadających na dzień 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.

„Czytamy z Sercem” to wspaniała inicjatywa, której celem jest promowanie literatury, czytelnictwa i pasji do czytania książek, a także edukacja w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia, promocję zdrowego stylu życia oraz uświadamianie, że odpowiednie nawyki mogą zapobiec wielu zawałom i udarom. Akcja odbywała się w dniach 29.09-10.10 2025 r.

Podczas tej akcji Gminna Biblioteka Publiczna w Kościelcu oraz Filia Dobrów zorganizowały wiele spotkań z dziećmi i młodzieżą.

W Przedszkolu „Kubuś Puchatek w Kościelcu” w grupie Tygryski, w Żłobku Gminnym „Bączek” w Kościelcu oraz w Filii Dobrów, którą odwiedziły dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Dobrowie, przedszkolaki i maluszki mogły posłuchać pięknej opowieści w formie teatrzyku kamishibai pt. „Serce Misia”, uczącej empatii, przyjaźni i czym jest zdrowy styl życia. Nie obyło się bez rozmów o tym, dlaczego serce jest takie ważne dla ludzkiego organizmu. Następnie wykonywane były prace plastyczne: serduszkowe wycinanki i kolorowanki, serca z włóczki.

W kolejnych dniach akcji uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kościelcu oraz Szkoły Podstawowej w Trzęśniewie. Podczas tych spotkań czytaliśmy bajki pt. „Zosia i złote serce” Anety Grabowskiej oraz „O robocie, który chciał mieć serce” Magdaleny Ledwoń. Rozmawialiśmy o tym, że warto być dla siebie miłym, pomagać innym i mieć serce nie z metalu, ale z ciepła i życzliwości, o tym czym jest empatia i jak dbać o własne serce. Podczas spotkań dzieci wykonywały pracę plastyczną – serce wyklejane włóczką.

Dziękujemy dzieciom za ich zaangażowanie, kreatywność i radość, którą wniosły we wszystkie nasze spotkania w ramach akcji „Czytamy z sercem”. Dziękujemy wszystkim wychowawcom i opiekunom za współpracę!

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji i pomogli nam przekazać dzieciom, że czytanie z sercem to najlepszy prezent, jaki możemy sobie dać.

Zapraszamy do obejrzenia więcej zdjęć do naszej galerii 🙂