W 85. rocznicę tragicznych wydarzeń, które rozegrały się 10 września 1939 roku w Kościelcu, wspominamy niewinne ofiary niemieckiej agresji – młodych harcerzy rozstrzelanych przez hitlerowców. Byli pełni życia, nadziei i miłości do Ojczyzny, a ich jedyną „winą” była przynależność do ruchu harcerskiego oraz wierność wartościom patriotycznym.
Dramatyczne wydarzenia miały miejsce w niedzielę, kiedy w kościele trwała Msza święta odprawiana przez proboszcza, księdza Antoniego Niteckiego. Gdy ksiądz dowiedział się o tragedii, podjął bohaterską decyzję – skrócił nabożeństwo, dając parafianom czas na ucieczkę. Wskazał drogę przez schodki za kościołem w stronę rzeki Kiełbaski, co ocaliło wiele istnień.
Niestety, ta odwaga i troska o innych kosztowały księdza Niteckiego życie. Niemcy aresztowali go, a następnie wywieźli do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zginął w ramach niemieckiego programu T4 – brutalnej polityki eksterminacji duchownych i innych osób uznanych przez reżim za „nieprzydatne”.
Ksiądz Antoni Nitecki pozostaje dla nas symbolem niezłomności, odwagi i poświęcenia. Jego działania pokazują, jak wielka siła tkwi w człowieku oddanym służbie bliźnim, nawet w obliczu największego zagrożenia.
Dzięki pamięci i zaangażowaniu lokalnej społeczności historia ta pozostaje żywa, a heroizm księdza i młodych harcerzy jest lekcją dla kolejnych pokoleń. Wspominając te tragiczne wydarzenia, oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli, wierząc, że miłość do Ojczyzny i drugiego człowieka zawsze będzie silniejsza niż nienawiść.
Źródła Miejsca i obiekty walki i pamięci z lat wojny i okupacji 1939-1945 w Kole i powiecie kolskim. Kazimierz Kasperkiewicz
http://www.swzygmunt.knc.pl/…/POLISHRELIGIOUSmartyr1913...

